logo
twitter

News

Leg 2 crews revealed

© Volvo Ocean Race
© Volvo Ocean Race

The crews who will compete in the second offshore battle of the Volvo Ocean Race have been named by the six competing teams. Each team were required to name their 11 sailors ahead of today's race start at 1500 local time (1300 GMT) – and here they are…

Abu Dhabi Ocean Racing:

Ian Walker, GBR - Helmsman

Justin Slattery, IRL - Bowman

Wade Morgan, AUS - Bowman

Adil Khalid, UAE - Trimmer

Craig Satterthwaite, NZL – Watch leader

Justin Ferris, NZL – Helmsman/trimmer

Simon Fisher, GBR - Helmsman/trimmer

Andrew Lewis, USA - Helmsman/trimmer

Rob Greenhalgh, GBR - Watch Leader

Jules Salter, GBR - Navigator

Nick Dana, USA - MCM

CAMPER with Emirates Team New Zealand:

Chris Nicholson, AUS - Skipper

Tony Rae, NZL - Helmsman/trimmer

Will Oxley, AUS - Navigator

Robert Salthouse, NZL - Helmsman/trimmer

Roberto Bermudez, ESP - Helmsman/trimmer

Stu Bannatyne, NZL – Co-skipper/watch captain

Andrew McLean, NZL – Co-navigator/watch captain

Daryl Wislang, NZL – Helmsman/bowman

Mike Pammenter, RSA – Bowman/boat captain

Adam Minoprio, NZL - Helmsman/trimmer

Hamish Hooper, NZL - MCM

Groupama sailing team:

Franck Cammas, FRA - Skipper

Jean Luc Nelias, FRA - Navigator

Charles Caudrelier, FRA

Martin Stromberg, SWE                  

Martin Krite, SWE    

Brad Marsh, NZL

Laurent Pages, FRA

Damian Foxall, IRE

Thomas Coville, FRA

Phil Harmer, AUS

Yann Riou, FRA - MCM

PUMA Ocean Racing powered by BERG:

Ken Read, USA - Skipper/helm

Tom Addis, AUS - Navigator

Kelvin Harrap, NZL – Helmsman/trimmer

Brad Jackson, NZL – Watch captain

Tony Mutter, NZL – Watch captain

Ryan Godfrey, AUS - Helmsman/trimmer

Rome Kirby, USA - Helmsman/trimmer

Jono Swain, RSA - Helmsman/trimmer

Michi Mueller, GER - Bowman

Casey Smith, AUS - Bowman

Amory Ross, USA - MCM

Team Sanya:

Mike Sanderson, NZL - Skipper / Helm

Aksel Magdahl         , NOR - Navigator

Cameron Dunn, NZL - Tactician

David Rolfe, NZL - Mainsheet Trimmer

Richard Mason, NZL - Pit

Ryan Houston, NZL - Trimmer

David Swete, NZL - Grinder

Bert Schandevyl, BEL - Mid bow

Teng Jiang He, CHN - Grinder

Jared Henderson, NZL - Bowman

Andres Soriano, ESP - MCM

Team Telefónica:

Iker Martínez, ESP - Skipper

Andrew Cape, AUS - Navigator

Jordi Calafat, ESP - Trimmer/helmsman

Pepe Ribes, ESP - Boat captain

Zane Gills, AUS - Bowman

Antonio Cuervas-Mons, ESP - Bowman

Xabi Fernández, ESP -          Trimmer

Pablo Arrarte, ESP - Trimmer

Joca Signorini, BRA - Watch captain

Neal McDonald, UK - Watch captain

Diego Fructuoso, ESP - MCM

 


Imprimante enveloppe partager sur Facebook partager sur Twitter partager sur LinkedIn partager sur Viadeo partager sur Delicious

Display the whole heading


Journal Lorient-La Base

Visuel journal Lorient-La Base

Émission animée tous les jours en direct ŕ 18h par le journaliste-navigateur Pierre-Yves Lautrou

Institutional partners

Lorient Agglomération

Conseil Général du Morbihan

Région Bretagne

La Ville de Lorient

Official suppliers

  • Veolia
  • Azimut
  • Inter Pôle
  • Lori SI

Bretagne Business Club

logo Bretagne Business Club

Follow the race

>view the race tracker

Share the info

Imprimante enveloppe partager sur Facebook partager sur Twitter partager sur LinkedIn partager sur Viadeo partager sur Delicious

Enter the virtual game

The Game

Newsletter

Subscribe to newsletter

Vol Lorient - Porto
Follow us on Facebook
Follow us on Twitter
©2011-2019 Azimut Communication - Website design & Interactive kiosks
legal information  |  site map  |  RSS  |  Contact us